W ostatnim czasie w internecie pojawiła się mapa stworzona na podstawie informacji z Banku Danych o Lasach upublicznionych w styczniu 2021 roku. Z mapy na pierwszy rzut oka wynika, że pod topór maja pójść prawie wszystkie lasy w Polsce. W naszym rejonie wycięte miały by być liczne lasy w okolicach Myślenic. Ale czy aby na pewno?
Zacznijmy od tego jak leśnicy gospodarują lasem. W Polsce nadleśnictwa zarządzają nasadzeniami oraz wyrębem lasów na podstawie opracowanych cyklicznych 10 letnich Planów Urządzenia Lasu. Jednak cykle te dla różnych nadleśnictw opracowane są dla innego przedziału lat np. Nadleśnictwo Myślenice obecnie realizuje PUL na lata 2018 – 2027. Ale Nadleśnictwo Limanowa realizuje opracowany PUL w latach 2016-2025, natomiast Nadleśnictwo Brzesko wykonuje prace zgodnie z PUL w latach 2014 – 2023. To wszystko oznacza, że na mapie znajdują się prace wycinkowe dotyczące okresu blisko 20 lat.
Wspomnieć należy również o tym jakie typy rębni stosują leśnicy. Pierwszym typem rębni jest „Rębnia zupełna” oznaczana jako IA, IB lub IC w zależności od powierzchni. Drugim typem jest Rębnia częściowa w ramach której leśnicy w miarę równomiernie, w nawrotach co kilka lat przerzedzają drzewa. W miarę tego przerzedzania pod spodem powinny się naturalnie obsiać i wyrosnąć młode drzewa. Cały proces wycięcia starego drzewostanu i zastąpienia go w ten sposób
przez młode drzewa trwa zwykle rzędu 10-15 lat. Kolejna rębnia oznaczana rzymską liczbą III to rębnia gniazdowa, w tym przypadku w lesie wycina się „dziury” o powierzchni do 0,5 ha tworząc charakterystyczną szachownice widoczną z lotu ptaka. Ostatnia najczęściej stosowana w lasach karpackich jest Rębnia stopniowa (IVa, IVb, IVc, IVd). Jest to kombinacja różnych rodzajów wycinki, co ważne dobrze przeprowadzona jest jedną z lepszych rębni dla lasu. Odnawianie lasu w tym przypadku następuje ciągle doprowadzając do wymiany drzewostanu w na przestrzeni około 40 lat.
Znając te podstawy jak sytuacja będzie wyglądać w lasach okalających Myślenice?
Większość lasów
na górze Uklejna ma zaplanowaną wycinkę w ramach rębni stopniowej
(IV) w ilości 20-30 % starych drzew. Oznacza to, że przeciętna
osoba nie zauważy prowadzonych przez leśników cieć. Nie będzie
„łysych placów”, jak również nowych polan. Wycinane drzewa
będą pozyskiwane z wnętrza drzewostanu bez szkody dla lasu.
Warto również pamiętać, że po wycince prowadzone
będą nasadzenia które w przeciągu kilku lat utworzą młodniki
dające możliwość schronienia się zwierzyny. Obecna penetracja
lasów przez turystów, grzybiarzy i biegaczy wraz z domowymi
pupilami niestety powoduje wiele szkód w ekosystemie dzikich
zwierząt. Wymuszając migracje oraz konieczność szukania ostoi na
terenach oddalonych od pożywienia.
Więcej przeczytacie w kolejnym wydaniu Gazety Myślenickiej.