W poniedziałek 25 listopada odbyła się VII Sesja Rady Miejskiej w Myślenicach, na której m.in. uchwalono Programu Usług Społecznych w Gminie Myślenice w 2025 roku oraz przyjęto Roczny Program Współpracy Gminy Myślenice z organizacjami pozarządowymi.
Uchwalenie Programu Usług Społecznych w Gminie Myślenice w 2025 roku
Jednym z ważniejszych punktów podczas sesji było uchwalenie Program Usług Społecznych (PUS) w Gminie Myślenice na 2025 rok. Wspomniany projekt koncentruje się na rozwoju lokalnych usług społecznych w duchu deinstytucjonalizacji i dostosowania do potrzeb mieszkańców. Zakłada poszerzenie katalogu usług, takich jak wsparcie rodzin, osób starszych, niepełnosprawnych. Kluczowym elementem jest partycypacja społeczna, współpraca międzysektorowa oraz zaangażowanie organizacji pozarządowych i partnerstw lokalnych.
Działania planowane przez CUS obejmują wdrażanie nowych usług, takich jak wsparcie pielęgniarki edukacyjnej, a także intensywną diagnozę potrzeb społeczności. Dzięki systematycznemu monitorowaniu i nowoczesnemu modelowi zarządzania gmina dąży do poprawy jakości życia mieszkańców oraz efektywnego wykorzystania lokalnych zasobów. CUS w Myślenicach jest liderem w rozwijaniu polityki społecznej opartej na współpracy i innowacyjności.
Przygotowany program określa: cel i okres realizacji usług, rodzaj świadczonego wsparcia oraz uzasadnienie potrzeby realizacji usług, ich charakterystykę, przewidywaną liczbę osób objętych programem i sposób dokumentowania. Gminny Program Usług Społecznych pod nazwą „Z myślą o potrzebach – Program Usług Społecznych w Gminie Myślenice w 2025 roku” podlegał konsultacjom społecznym, które zostały przeprowadzone w dniach od 18 października 2024r. do 7 listopada 2024 r.
Przyjęcie Rocznego Programu Współpracy Gminy Myślenice
Radni zdecydowali także o przyjęciu Rocznego Programu Współpracy Gminy Myślenice z organizacjami pozarządowymi, którego sporządzenie jest obowiązkiem Gminy zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Program ten został opracowany, by szczegółowo określić najważniejsze kwestie dotyczące realizowanej współpracy z organizacjami pozarządowym. W dokumencie zawarte zostały cele i zasady współpracy, formy współdziałania, zadania publiczne o charakterze priorytetowym, okres oraz sposób realizacji programu czy też wysokość środków przeznaczonych na wykonanie planowanych inicjatyw.
W październiku br. projekt został poddany konsultacjom społecznym, a 28 października zorganizowane zostało spotkanie stacjonarne w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach, co pozwoliło na pozyskanie uwag i opinii dotyczących programu, które następnie zostały poddane analizie i częściowo uwzględnione.
Realizacja ma za zadanie wspieranie zaspokojenia potrzeb zbiorowych mieszkańców,
a także promocję większej aktywności lokalnej społeczności wpływającej na funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego, co jest kluczowym elementem strategii rozwoju gminy.
Przyjmując go do wykonania, Gmina Myślenice deklaruje chęć budowania dialogu obywatelskiego, umacniania lokalnych działań, stwarzania warunków do realizowania inicjatyw społecznych oraz realizacji zadań ustawowych we współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami.