W rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz w święto Matki Bożej Królowej Polski myśleniczanie spotkali się na Rynku, aby poprzez udział w uroczystej mszy świętej i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości podziękować za wolną Ojczyznę. Mszę św. prowadził proboszcz parafii Narodzenie NMP, a wśród mieszkańców byli parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów gminnego i powiatowego oraz organizacji pozarządowych i szkół.
W homilii kustosz sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej Pani ks. Zdzisław Balon, nawiązując do przypowieści o „Weselu w Kanie Galilejskiej” powiedział, że konieczna jest w naszym życiu przemiana. Maryja w Kanie Galilejskiej powiedziała „uczyńcie wszystko co powie wam mój Syn”. Jak Chrystus przemienił wodę w wino, tak my musimy przemienić rozbicie i rozłam w jedność, nienawiść w przebaczenie i miłość, prywaty i egoizmu w otwarcie na drugiego człowieka i dobro wspólne.
Po mszy świętej przed złożeniem kwiatów burmistrz Jarosław Szlachetka zwrócił się do mieszkańców m.in. z podziękowaniem z udział w niedawnych wyborach samorządowych i jego powtórny wybór.
– Święto Narodowe Trzeciego Maja to ważny dzień dla nas wszystkich, gdyż upamiętnia uchwalenie naszej pierwszej konstytucji w roku 1791. Była to pierwsza w Europie ustawa zasadnicza, która pomogła stać się nam nowoczesnym narodem. Dzisiaj czujemy się spadkobiercami naszych wielkich przodków, którzy ciężką organiczną pracą, nierzadko wykonywaną na przekór zaborcom i obcym mocarstwom, budowali nasz kraj od podstaw. Dzięki nim dzisiaj możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Lekcję, którą wynosimy z tej historii, możemy również odnieść do naszych ukochanych Myślenic. To tutaj znajduje się nasza Mała Ojczyzna, o którą musimy dbać razem. W tym roku, właśnie w maju, rozpoczyna się nowa kadencja samorządowa. W niedawnych wyborach wybraliście mnie Państwo na Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice, za co z tego miejsca jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję. Traktuję ten urząd z pokorą, jako służbę dla mieszkańców, dla których i z którymi nadal pragnę rozwijać nasze miasto i wszystkie miejscowości wiejskie.
Po przemówieniu burmistrza przedstawiciele parlamentu, posłowie Władysław Kurowski i Michał Wójcik oraz władz samorządowych miast i powiatu, przedstawiciele partii politycznych i stowarzyszeń złożyli wieńce przy Pomniku Niepodległości.