W okresie ostatnich 48 godzin dynamicznie rośnie zagrożenie dezinformacyjne w polskiej przestrzeni internetowej w tematyce wydarzeń dotyczący inwazji Rosji na terytorium Ukrainy. Należy o zwrócić szczególną uwagę na dystrybucję niepotwierdzonych „fake newsów”, czyli kłamliwych informacji mających na celu wzbudzenie negatywnych emocji wśród polskiej społeczności w internecie.
W badanym okresie 21.02.22 – 22.02.22, podczas ostatnich analiz danych dot. zainteresowania i emocji w przestrzeni polskich social mediów tematem wydarzeń na granicy Ukrainy z Rosją. Uwagę analityków IBIMS zwrócił fakt na aktywność publikacyjnej i dynamicznie zwiększający się wzrost fraz podawać w wątpliwość spójność sojuszu NATO, poniżających i wyśmiewających najważniejszych liderów europejskich w porównaniu z Prezydentem Rosji.
- Analiza danych wskazała na niską na tym etapie liczbę kont aktywnie zaangażowanych w rozprowadzanie przekazów w sieci: Twitter: 545 kont; Facebook: około 2 tys. kont; YouTube – 4 kanały (emisja wideo).
- 90% przeanalizowanych kont we wcześniejszym okresie uczestniczyło bezpośrednio w dystrybucji treści septycznych wobec szczepień lub je całkowicie negujących.
- Konta popierające działania pozytywnie nastawionych do działań Rosji. Konta te na przestrzeni ostatnich miesięcy nawoływały także do unormowanie relacji z Białorusią i usprawiedliwiały działania Prezydenta Białorusi.
- Rozprowadzanie treści na poziomie wpisów lub udostępnień przez konta sceptycznych wobec szczepień oraz wirusa #COVID19
- dystrybucję automatyczną, czyli celowe udostępnianie lub implementację jednolitych treści tekstowych i graficznych przez jedną osobę zarówno w kilku miejscach, jak i przez różne konta.
Dane ilościowe
W badanym okresie odnotowano: 4500 wzmianek o charakterze prorosyjskim lub wspierającym działania Rosji wobec Ukrainy. Wzmianki o charakterze „bezpośrednio” wspierające. Nie uwzględniono wzmianek pośrednich (kontekstowych). Ich szacowany zasięg dotarcia wyniósł 2 miliony, a największe zainteresowanie organiczne tematem odnotowano w województwie podkarpackim.
Dane jakościowe
Analiza treści wskazuje, że głównym celem emisji komunikatów na tym etapie jest wywołanie poczucia braku zaufania do działań administracji rządowej oraz organizacji międzynarodowych, oraz podsycanie poczucia zagrożenia ze strony obywateli Ukrainy w Polsce.
Predykcja zdarzeń
Analitycy IBIMS wykorzystując autorski system do prognozy zdarzeń internetowych „Sybilla”, przewidują dynamiczny wzrost liczby wpisów i komentarzy, których głównym celem jest przełamanie bieżących barier algorytmów. Celem takiej aktywności jest przerzucenie uwagi z tematów związanych z COVID na tematy dot. zagrożeń ze strony Ukrainy dla bezpieczeństwa Polski.
Źródło: Komunikat Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych: