Myślenicka policja informuje o 72-letniej mieszkanka powiatu myślenickiego, która nie padła ofiarom oszustów dzięki wzorowej postawie innej kobiety, która będąc przypadkowym świadkiem rozmowy seniorki z oszustami zareagowała i uchroniła seniorkę przed niechybną utratą znacznej sumy pieniędzy. Wkrótce potem panie miały okazją spotkać się w Komendzie Powiatowej Policji w Myślenicach, gdzie komendant podziękował młodszej z kobiet za wzorową obywatelską postawę.
30 października br. około godziny 16, starsza kobieta będąca mieszkanką powiatu myślenickiego, szła ulicą, trzymając w ręku pakunek. Przez telefon w trybie głośnomówiącym instruowana była, gdzie ma iść i co ma zrobić. Kobieta wyglądała na bardzo zdenerwowaną. W pewnym momencie, zgodnie z otrzymywanymi przez telefon poleceniami trzymane w ręku zawiniątko zostawiła w ustronnym miejscu i odeszła. Rozmowę tą usłyszała przechodząca nieopodal młoda kobieta. Na szczęście słyszała o metodach działania oszustów i skojarzyła, że prowadzona rozmowa i pozostawienie pakunku mogą mieć związek z próbą wyłudzenia pieniędzy metodą na tzw. „funkcjonariusza CBŚ”. W związku z powyższym o całym zajściu poinformowała dyżurnego myślenickiej Policji. Po chwili na miejscu zjawili się kryminalni. Okazało się, że przypuszczenia młodej kobiety były słuszne. W pakunku zostawionym przez seniorkę znajdowało się trzydzieści tysięcy złotych. Niedoszłą ofiarą oszustów okazała się 72-letnia mieszkanka powiatu myślenickiego – relacjonuje policja.
Kilka dni później w gabinecie komendanta powiatowego policji insp. Macieja Rymara panie miały okazję się spotkać, a komendant w ramach podziękowania za wzorową obywatelską postawę, wręczył bukiet kwiatów młodszej z pań.
Przypomnijmy, że w minionym miesiącu myślenicka policja rozpoczęła stałą i skoordynowaną akcję pn. „Zapobieganie oszustwom w powiecie myślenickim”. Ma ona edukować i uczulać mieszkańców na działania przestępców, którzy nieustannie wymyślają coraz nowsze metody, by wyłudzić pieniądze lub dane.
Oszuści nie próżnują. Na ich działanie narażone są zwłaszcza starsze i nieświadome zagrożeń osoby. Widząc kogoś, kto potrzebować może naszej pomocy nie bójmy się zareagować. Naszą uwagę zwrócić powinny zwłaszcza niestandardowe sytuacje, takie jak: nagła wizyta seniora w banku i wypłata znacznej sumy pieniędzy (bądź zaciągnięcie dużego kredytu gotówkowego), wyrzucanie pakunków przez okno, bądź ukrywanie ich przez starsze osoby w nietypowych miejscach np. w rejonie śmietników. Oszustwa popełniane przez przestępców zazwyczaj zmierzają do wywołania poczucia zagrożenia u osoby pokrzywdzonej, co prowadzić ma do szybkiego spakowania gotówki lub kosztowności i natychmiastowego wydania ich przestępcom. Nierzadko po „dorobek życia” nieświadomej i oszukanej przez przestępców osoby przysyłany jest kurier, który bez skrupułów zabiera środki do życia i znika bez śladu. Pamiętajmy, żeby nie być biernym, a o każdej próbie oszustwa informujmy organy ścigania – apelują policjanci.