Mieszkanie, łącznie z rzeczami, które się w nim znajdują, często stanowi dobytek naszego całego życia. Zdarzenie takie jak pożar może spowodować, że w ciągu chwili stracimy niemal wszystko. Warto pamiętać, że może to przydarzyć się również nam – ryzyko dotyczy każdego i dlatego też każdy właściciel nieruchomości powinien zakupić ubezpieczenia mieszkania. Czym się sugerować, wybierając je?
Ubezpieczenie mieszkania – co warto wiedzieć?
Wartość mieszkania wraz z wyposażeniem wynosi najczęściej nawet kilkaset tysięcy złotych lub więcej. Jest to wystarczający powód, dla którego dobrze jest je ubezpieczyć. Wówczas to towarzystwo ubezpieczeniowe może pokryć koszty, które będą wynikać z takich zdarzeń jak m.in.:
- kradzież ruchomości domowych,
- pożar – np. w wyniku uderzenia pioruna,
- zalanie – np. jako efekt awarii jakiegoś urządzenia.
To tylko wybrane szkody, do których może dojść. Wybierając ubezpieczenie mieszkania, należy sprawdzić przede wszystkim zakres ochrony. Np. polisa w firmie Aviva może obejmować:
- elementy stałe, mury, piwnice i garaż podziemny,
- wyposażenie,
- kradzież z włamaniem,
- OC w życiu prywatnym,
- OC najemcy,
- stłuczenia,
- dewastacje,
- rower,
- pomoc specjalisty,
- usługi medyczne,
- ubezpieczenie NNW psa i kota.
Zakres ochrony należy dopasować do swoich potrzeb. Bardzo ważnym elementem oferty jest suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota, którą może wypłacić towarzystwo w przypadku szkody całkowitej. Powinna ona odpowiadać wartości mieszkania, aby odszkodowanie wystarczyło na przywrócenie nieruchomości stanu sprzed zdarzenia. Więcej informacji o ofercie tego towarzystwa znajduje się tutaj: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/.
OC w życiu prywatnym – dlaczego warto?
Dodatkowym ubezpieczeniem w przypadku polisy mieszkaniowej może być OC w życiu prywatnym. Taka ochrona nie jest do końca związana z naszą nieruchomością – polisa może obejmować przeróżne zdarzenia, takie jak:
- zalanie mieszkania sąsiada,
- pogryzienie przechodnia przez naszego psa,
- wybicie szyby w mieszkaniu sąsiada,
- uszkodzenie przez bliskich jakiegoś sprzętu, który stanowi element wyposażenia hotelu,
- zarysowanie cudzego auta podczas jazdy na rowerze,
- zderzenie rowerzysty z przechodniem,
- odniesienie obrażeń przez przechodnia, który poślizgnie się na przynależącym do naszego domu chodniku, o którego stan odpowiednio nie zadbaliśmy.
Zatem w praktyce mamy tutaj do czynienia z ochroną ubezpieczeniową, która zadziała wówczas, gdy my lub nasi bliscy wyrządzą komuś szkodę. OC w życiu prywatnym nie jest dostępne jako samodzielny produkt, lecz jako element polisy mieszkaniowej. Nie jest zatem tak, że można wybrać wyłącznie taką ochronę. Takie ubezpieczenie może być również elementem polisy turystycznej.
Z ubezpieczeniem zalane mieszkanie to nie tragedia
Dzięki posiadaniu odpowiedniej polisy, zalane mieszkanie przestaje być tak dużym problemem. Oczywiście nie unikniemy konieczności doprowadzenia lokalu do takiego stanu, który umożliwi korzystanie z niego, ale koszty likwidacji szkód pokryje ubezpieczyciel. Warto pamiętać, że zalania są jednymi z najczęstszych szkód, do jakich dochodzi w polskich domach. Przyczyn takiego zdarzenia może być wiele, a należą do nich: nieszczelne rury i kaloryfery, awaria sprzętu, np. pralki i nie tylko. Tymczasem mowa o wyłącznie jednym ryzyku, a przecież polisa obejmuje ich wiele. W dodatku, jeśli nie mamy odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, to musimy nie tylko pokryć koszty naprawy szkód w swojej nieruchomości, ale również w mieszkaniu sąsiada. Zdarzyć się może, że zalejemy nawet kilka lokali znajdujących się pod nami, co narazi nas na bardzo wysokie wydatki.
Ubezpieczenie mieszkania jest niezbędne dla każdego właściciela takiej nieruchomości i, co ważne, powinna to być ochrona obejmująca jak najwięcej ryzyk.