We wtorek 13 czerwca na myślenickim Rynku odbyło się otwarcie wystawy plenerowej zatytułowanej „Andrzej Średniawski – patron Myślenic”. Jest ona częścią większego projektu realizowanego przez stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemi Myślenickiej we współpracy z Muzeum Niepodległości i placówkami oświatowymi naszego miasta.
W ramach projektu podjęte zostały różnorodne działania, mające na celu popularyzowanie wiedzy na temat myśleniczanina, senatora Andrzeja Średniawskiego. Przewiduje on m.in. wydanie biografii Andrzeja Średniawskiego. Oprócz stworzenia publikacji, planowane jest również przygotowanie serii lekcji o tym wybitnym polityku oraz zorganizowanie konkursu na esej o naszym lokalnym bohaterze. W lekcjach i konkursie mogą wziąć udział uczniowie z myślenickich szkół.
Wystawę otworzyli burmistrz Jarosław Szlachetka i dyrektor Muzeum Łukasz Malinowski wraz z Januszem Szczecińskim przedstawicielem LGD Ziemi Myślenickiej. Dyrektor Muzeum przedstawił krótko sylwetkę Andrzeja Średniawskiego, który był nie tylko politykiem, ale przede wszystkim działaczem społecznym oraz publicystą. Podkreślił, że temu biednemu i skromnemu rolnikowi, pochodzącemu z Górnej Wsi pod Myślenicami, udało się zrobić zawrotną karierę polityczną. Jej zwieńczeniem było uzyskanie mandatu posła a później senatora w niepodległej Polsce. Dyrektor Łukasz Malinowski złożył podziękowania za pomoc w przygotowaniu wystawy pracownicom Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach Elżbiecie Góreckiej i Arlecie Garbień, które towarzyszyły wydarzeniu wraz z uczniami ZS im. Średniawskiego. Na Rynku byli obecni także uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1.
Jarosław Szlachetka zauważył, że senator Średniawski był prawdziwym wizjonerem swoich czasów. M.in. przyczynił się do opracowania projektu połączenia kolejowego Myślenic z Krakowem i tylko wybuch II wojny światowej nie pozwolił na zrealizowanie tego zamierzenia. Dopiero teraz, prawie sto lat później, jest szansa, że takie połączenie powstanie.
Projekt „Andrzej Średniawski – patron Myślenic”, w ramach którego powstała wystawa, realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, a wśród partnerów znalazła się również Gmina Myślenice. Wystawa, przybliżająca życie oraz działalność zasłużonego dla lokalnej społeczności myśleniczanina, będzie dostępna dla przechodniów na Rynku w terminie 13 czerwca – 11 lipca, następnie zostanie przeniesiona do Muzeum Niepodległości w Myślenicach, gdzie zwiedzający będą mogli obejrzeć ją do 30 września.