Od Myślenic zaczyna się kraina góralska. Tak czytamy w miesięczniku „Ziemia Podhalańska” z lipca 1936. Tu żyły stare góralskie rody, trudniono się wypasem owiec, wyrobem serdaków, kożuchów i serów góralskich, tu domy po góralsku stawiano. Teraz powstał Oddział Górali Myślenickich i należy on do struktur Związku Podhalan.
„Najstarszy dokument opisujący kulturę góralską w Myślenicach pochodzi z 1342 roku. Mam bogaty zbiór dokumentów poświadczających, że w Myślenicach przez wieki królowała góralszczyzna, a włączanie kultury Myślenic do kultury krakowskiej to smutne pokłosie polityki regionalnej czasów PRL-u” – opowiada Bartłomiej Czepiel. Przypomina on też, że na naszym obszarze wielkim propagatorem kultury Górali Myślenickich był śp. Stanisław Cichoń, wieloletni redaktor „Gazety Myślenickiej”.
Dla zachowania góralskiego dziedzictwa Myślenic i kultywowania tej tradycji pasjonaci założyli Oddział Górali Myślenickich w strukturach Związku Podhalan im. św. Jana Pawła II. W sobotę 7 października w myślenickim „Sokole” odbyło się zebranie założycielskie, na które przybył prezes Zarządu Głównego ZP Julian Kowalczyk. Poinformował on, że obecnie Związek zrzesza 95 oddziałów. Myślenicki będzie 96. I trzecim w powiecie myślenickim, bowiem wcześniej Oddziały Górali Kliszczackich powstały w Skomielnej Czarnej oraz w Trzebuni.
Podczas zebrania Oddział Górali Myślenickich został oficjalnie zawiązany. Należy do niego ok. 35 osób. Wybrane zostały władze Oddziału i ukonstytuował się zarząd w składzie: prezes – Antoni Sukta, wiceprezes – Bartłomiej Czepiel, sekretarz – Sebastian Turczyniak, skarbnik – Grażyna Domanus, zastępca sekretarza – Marcin Góralik i rzecznik prasowy Oddziału Mariusz Domanus. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Wojciech Mleczek, a sądu koleżeńskiego – Andrzej Basista.
Oddział ma ambitne plany, które obejmują m.in. wydanie książki na temat górali myślenickich na podstawie dokumentów, publikacji, relacji, grafik, obrazów i zdjęć począwszy od wspomnianego opisu z XIV wieku.