Tym razem będzie to wykład Dyrektora muzeum dra Łukasza Malinowskiego. Na spotkaniu wraz z dzielnymi wikingami udamy się w szaloną podróż i odwiedzimy amerykańską Winlandię, Bizancjum, Indie, a nawet biblijny Raj. Słuchacze dowiedzą się, jaką wiedzę geograficzną mieli wikingowie i jakie były cele ich wypraw, które zmieniły historię Europy. Wykład będzie połączony z promocją dwóch powieści „Skald. Karmiciel kruków” i „Skald. Kowal słów”, które wchodzą w skład nowego i rozszerzonego wydania tetralogii o Ainarze Skaldzie.
Cykl o Skaldzie to seria czterech powieści awanturniczych nawiązujących do gatunku historycznego fantasy i osadzonych w świecie wikingów z połowy X wieku.
Skald. Karmiciel kruków: „W Karmicielu kruków młody pieśniarz zaoferuje swoje umiejętności norweskiemu jarlowi, aby w wojennej zawierusze zdobyć dla siebie sławę i bogactwo. Wygnany z ojczyzny schroni się na Lodowej Wyspie, gdzie stoczy pojedynek na pieśni z upiornym draugiem, a podczas morskiej podróży spróbuje odeprzeć zaloty namiętnej córki Aegira. W końcu wyląduje w mieszczącym się na Wyspie Irów klasztorze, w którym ktoś okrutnie morduje mnichów. Przy okazji Skald będzie musiał stawić czoła tajemnicy z przyszłości i udowodnić, że jest ulubieńcem Boga Krzyku”.
Skald. Kowal słów: „Po wydarzeniach opisanych w Karmicielu kruków, Ainar Skald staje się banitą na całej Północy. Schronienia szuka na Wschodzie, na krańcach znanego mu świata, ufając, że tam kłopoty go nie znajdą. Gdy na swojej drodze spotyka olbrzymiego Alego Czarnego Berserka, który stara się pozbyć swojego gniewu oraz szalonego Haukrhedina, który wierzy, iż w jego głowie mieszka człowiek i jastrząb, Ainar szybko przekonuje się, że jego problemy dopiero się zaczynają. Razem wyruszają w misją pełną przygód i niebezpieczeństw, w trakcie której poznają różne oblicza szaleństwa”.