Działania gminy na rzecz ochrony środowiska zostały docenione przez kapitułę konkursu #ekoLIDER 30-lecia WFOŚiGW w Krakowie. 29 września na uroczystej gali finałowej konkursu na zamku w Nowym Wiśniczu, zastępca burmistrza Mateusz Suder wraz z ekodoradcą Marią Gaczyńską odebrał nagrodę za zajęcie II miejsca w kategorii #ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE z zakresu ochrony przyrody, a także I miejsca w kategorii #ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE z zakresu ochrony powierzchni ziemi i gospodarki odpadami dla Zakładu Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Myślenicach.
Od kilku lat gmina Myślenice podejmuje wzmożone działania na rzecz ochrony środowiska i edukacji ekologicznej. Utworzyła w 2019 r. Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu „Czyste Powietrze” w oparciu o porozumienie z WFOŚiGW, co umożliwiło mieszkańcom uzyskanie dotacji na wymianę pieca i termomodernizację, oraz własny program ( Myślenicki Program Wymiany Pieców). Realizuje projekty edukacyjne dla dzieci, mające na celu podniesienie świadomości i dbanie o ekologię. Gmina podejmuje inwestycję mające na celu poprawę jakości powietrza, tj. m.in. modernizacja kotłowni w budynku szkoły w Głogoczowie, oczyszczacze powietrza.
– Gmina Myślenice nie zwalnia tempa i udowadnia, że ochrona środowiska jest ważna. Kolejny raz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał nagrodę w konkursie ekoLIDER 30-lecia WFOŚiGW w Krakowie (…). Jest to dla nas ogromne wyróżnienie na tle województwa i motywuje do dalszych działań mających na celu dbałość o środowisko naturalne
– mówi zastępca burmistrza Myślenic Mateusz Suder.
Jak dodaje Maria Gaczyńska ekororadca:
– Zgodnie z danymi za II kwartał 2023 Gmina Myślenice jest liderem programu „Czyste Powietrze” woj. małopolskiego pod względem wypłaconych środków dla beneficjentów tj. 11 100 714, 13 zł oraz zajmuje IV miejsce na tle województwa jeśli chodzi o liczbę złożonych wniosków – 1363 szt. Od 2021 r. Gmina Myślenice przeprowadziła już trzy edycję Myślenickiego Programu Wymiany Pieców (MPWP) na który przeznaczyła 3,5 mln zł z własnego budżetu mając na celu poprawę jakości powietrza. Program spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i okazał się wielkim sukcesem. W ciągu trzech edycji udało się wymienić 506 kopciuchów.