Większość z nas marzy o tym, by mieć swoje miejsce, w którym moglibyśmy wypoczywać, spędzać weekendy czy wakacje. Jednak budowa własnego domku letniskowego bywa dla nas stresująca. Nie wiemy, jakich kosztów powinniśmy się spodziewać, czy musimy uzyskiwać specjalne pozwolenia na budowę oraz jak zaaranżować swoją nową przestrzeń. Porozmawiajmy na ten temat z Kierownikiem Sprzedaży domków drewnianych.
Budowa domku letniskowego
Panie Kierowniku, porozmawiajmy najpierw o uzyskiwaniu pozwoleń na budowę. Czy w przypadku domku letniskowego są one potrzebne?
Tutaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ponieważ domki letniskowe nie są uznawane za miejsca stałego pobytu. Przebywamy w nich chwilowo, np. w trakcie weekendów, wakacji czy wolnych popołudni. Jednak z założenia nie mieszkamy w nich na stałe, więc nie możemy się w nich zameldować czy ich wynajmować. Do niedawna można było stawiać bez pozwoleń domki do 35 m2. Oczywiście nie oznacza to, że inne regulacje dotyczące prawa budowlanego nie miały tutaj zastosowania. Jako producent domków letniskowych spełniamy szereg zasad, dzięki którym wszystkie nasze budynki są bezpieczne, trwałe i stabilne.
Domki, a Nowy Ład. W jaki sposób najnowsza inicjatywa wpłynęła na budowanie domków bez pozwoleń?
W 2021 roku pojawiła się inicjatywa zwiększenia metrażu domku letniskowego bez pozwoleń. Nowy Ład sprawił, że obecnie możemy stawiać domki do 70 m2. Mogą to być budynki dwukondygnacyjne, dzięki czemu cała rodzina może cieszyć się intymnością oraz osobista przestrzenią. Domki często są połączone z tarasem, dzięki czemu mieszkańcy w każdej chwili mogą zażyć świeżego powietrza.
Jednak budowa domku bez pozwoleń nie oznacza braku formalności. Musimy wykonać zgłoszenie, że trwają prace budowlane i taki domek jest stawiany. Nie trzeba jednak czekać na pozwolenia, zatrudniać kierownika budowy i tracić czasu oraz pieniędzy. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy rezygnowali dotychczas z budowania domku właśnie z tego powodu.
Propozycje domków letniskowych
Biorąc pod uwagę obecne możliwości stawiania domków drewnianych, które budynki mógłby Pan polecić?
Nie ma tylko jednej, właściwej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz tego, ile osób będzie zamieszkiwać nasz domek. Posiadamy domki na działkę o maleńkim metrażu, np. 12-15 m2, lecz posiadamy również domki 35 m2 oraz domki 70 m2. Niektórzy decydują się na kameralne rozwiązania, a inni inwestują w większe powierzchniowo konstrukcje. Zupełnie inne oczekiwania będzie miała osoba, która na swojej działce pojawia się okazjonalnie niż rodzina, która planuje spędzać na niej wszystkie ciepłe weekendy.
Brak pozwoleń na budowę, a koszty. Co mógłby Pan powiedzieć na ten temat?
Brak uzyskiwania pozwoleń na budowę domku letniskowego zmniejsza koszty oraz formalności. Nie musimy zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić książki budowy. Naszym jedynym obowiązkiem jest wykonanie zgłoszenia. Dzięki temu cały proces budowlany jest skrócony nawet o kilka tygodni, a koszty zmniejszają się o co najmniej kilka tysięcy. Myślę, że mówi to samo za siebie.
Artykuł sponsorowany Alpina