Dr Łukasz Malinowski obowiązki dyrektora myślenickiego Muzeum pełnił od 16 kwietnia 2019 r. Po pozytywnych opiniach od stowarzyszeń zawodowych i twórczych na temat jego dotychczasowej pracy, burmistrz Jarosław Szlachetka podjął decyzję o powierzeniu powołaniu go na dyrektora Muzeum.
W opiniach na temat kandytatury Łukasza Malinowskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Niepodległości zwracano szczególną uwagę na dobrze układającą się współpracę oraz fakt, że dr Malinowski, pełniąc obowiązki dyrektora, dał się poznać jako aktywny organizator, przyjazny zewnętrznym inicjatywom służącym propagowaniu historii i kultury.
Jak komentuje sam dr Łukasz Malinowski:
Bardzo się cieszę, że przez kolejne lata będę mógł pracować dla kultury w Myślenicach i rozwijać tak ważną dla mieszkańców naszego miasta instytucję, jaką jest Muzeum Niepodległości. Moim celem jest zbudowanie nowoczesnego muzeum narracyjnego, które połączy dbałość o tradycję i wagę bezpośredniego kontaktu z eksponatem – pomnikiem przeszłości, z przystępną opowieścią i multimedialnym, atrakcyjnym dla młodych ludzi przekazem. Chcemy opowiadać. Nasza historia zaczyna się w średniowieczu, od założenia naszego miasta, ciągnie się przez burzliwy okres nowożytny i zabory. Mówimy o powstaniach narodowych o Myślenicach w zaborze austriackim i o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Opowiadamy o ciężkich przeżyciach wojennych i walce o demokratyczną Polskę, aż do roku 1990. Dążymy do tego, aby muzeum stało się ważną jednostką naukową i kulturową w całym naszym regionie, miejscem integracji i krzewienia prospołecznych postaw.
– i dodaje:
Naszym celem krótkoterminowym jest dokończenie budowy wystaw stałych, ale też nie skupiamy się wyłącznie na tym. Pragniemy kontynuować to, co zaczęliśmy rok temu, czyli w dalszym ciągu dynamizować bieżącą działalność muzeum i angażować lokalną społeczność w życie naszej jednostki. Z racji pandemii i ograniczeń związanych z przyjmowaniem zwiedzających, przygotowujemy dla Państwa wirtualne zwiedzanie muzeum na naszym świeżo otwartym kanale youtube i profilu na fecebooku. W kwietniu zapraszamy natomiast na otwarcie wirtualnej wystawy z okazji 80-lecia zbrodni katyńskiej. Kiedy już nasze społeczeństwo upora się z walką z koronowirusem, zapraszamy na kolejne wykłady z cyklu „Spotkania z historią”, a dzieci na korzystanie z bogatej oferty naszych lekcji muzealnych i wakacyjne „Zabawy z historią”. Żywimy nadzieję, że nic nie stanie nam na przeszkodzie w realizacji naszego dużego, jesiennego projektu wystawienniczo-edukacyjnego „Myśleniccy legioniści” oraz łączących się z tym tematem obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.