W piątkowe przedpołudnie 20 września w Muzeum Niepodległości odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej zatytułowanej „Burza nad Myślenicami. Historia Rzeczpospolitej Raciechowickiej” będącej częścią większego projektu o tej samej nazwie realizowanego w Muzeum od wakacji.
Na wernisaż przybyli uczniowie dwóch myślenickich szkół podstawowych razem ze swoimi nauczycielami, a Urząd Miasta i Gminy reprezentowała Małgorzata Ciemińska, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia.
Dr Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości a zarazem kurator tej wystawy, przybliżył młodzieży czym była Akcja „Burza”, która trwała od stycznia 1944 do stycznia 1945. Mówił o tym, że kulminacyjny momentem tej szeroko zakrojonej akcji zbrojnej przeprowadzonej przez partyzantów Armii Krajowej przypadł na lato i jesień.
Pamiętamy takie wydarzenie jak Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia, ale czasem zapominamy że w tym samym czasie, tu na naszym terenie partyzanci ze zgrupowania Armii Krajowej wystosowali do ludu odezwę o utworzeniu Rzeczpospolitej Raciechowickiej. Była to republika partyzancka, która stawiała siebie za cel objęcia kontroli nad pewnym obszarem Beskidu Myślenickiego, odzyskanie tych terenów od Niemiec i utrzymania ich, a w dalszej perspektywie poszerzenie ich, odbicie ziem z rąk niemieckiego okupanta – mówił dr Łukasz Malinowski.
Właśnie mija 80 rocznica tamtych wydarzeń i z tej okazji Muzeum Niepodległości przygotowało wystawę poświęconą losom tej republiki i jej bohaterom, a jednocześnie przypomina o tragedii, która również wydarzyła się w tamtym czasie, czyli pacyfikacjach kilku wsi, a w szczególności Wiśniowej i Lipnika, w czasie których niemieccy żołnierze zabijali ludność cywilną i palili domostwa.
Na wystawie obok eksponatów ze zbiorów myślenickiego Muzeum można oglądać eksponaty wypożyczone z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
Za tydzień, w piątek 27 września (o godz. 17) w Muzeum Niepodległości dr Dariusz Dyląg, historyk i regionalista wygłosi wykład pt. „Czy Armia Krajkowa zwyciężała w bitwach w okręgu AK „Muzeum”?”. Wykład, podobnie jak wystawa, jest częścią projektu „Burza nad Myślenicami. Historia Rzeczpospolitej Raciechowickiej”.