„Na mapie Polski, maleńka plama, to nasza Mała Ojczyzna, Zasań ukochana”. Zasań to malownicza wieś w powiecie myślenickim, skupiająca ludzi gotowych do podejmowania działań, pobudzających do aktywności i integracji mieszkańców. Spośród wielu organizacji działających na terenie Zasani , na szczególną uwagę zasługują inicjatywy podejmowane przez Stowarzyszenie Nasza Zasań.
Prezesem organizacji jest osoba, którą cechuje poczucie przynależności i odpowiedzialności za wspólnotę, która znajduje siły, energię i czas, aby angażować się w sprawy ludzkie. Taką osobą jest niezwykle skromna, empatyczna, wrażliwa i chętna do pomagania innym pani Małgorzata Jaśkowiec. Jej postawa życiowa i zaangażowanie stanowi przykład właściwego postępowania. Różnorodne inicjatywy podejmowane przez stowarzyszenie są spójne i konsekwentne, łączą wiele elementów w jedną logiczną całość. Inspirują do aktywności, pogłębiania wiedzy, zainteresowań, kultywowania tradycji, działalności charytatywnej, ale przede wszystkim do radości i integracji.
Ostatni rok, tak jak i poprzedni, był bardzo bogaty w wydarzenia. Zrealizowane zostały dwa projekty dofinansowane z UMiG Myślenice. Pierwszym był program realizowany w czasie ferii zimowych – „Ferie z twórczością” dofinansowany kwotą 600 zł. W Szkole Podstawowej w Trzemeśni przeprowadzone zostały warsztaty z szydełkowania oraz malowania na szkle.
Drugi – „Sport jest dla wszystkich” dofinansowany kwotą 3000 zł skierowany był do osób dorosłych i miał na celu wprowadzić „modę na ruch” właśnie wśród osób starszych. Podstaw narciarstwa biegowego uczyła utytułowana biegaczka narciarska Urszula Łętocha. W treningach radą służyły ponadto: nasza polska olimpijka Sylwia Jaśkowiec oraz mistrzyni Polski Juniorów w Biathlonie Dorota Chudzik-Zięba. Z kolei treningi nordic walking prowadziła Anna Bubula. Ciekawym punktem projektu była również wędrówka po tatrzańskich szlakach i wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczej.
W czerwcu stowarzyszenie we współpracy z Biblioteką Miejską w Myślenicach zorganizowało spotkanie z krakowskim poetą Franciszkiem J. Klimkiem. Poeta większą część swojej twórczości literackiej poświęcił kotom, ale nie tylko miłośnicy kotów licznie przybyli na to niezwykłe spotkanie, poznać samego autora a także obcować z piękną poezją o głębokim przesłaniu.
Warto wspomnieć o działalności na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i kultywowania tradycji regionalnych. Od 2022 roku realizowany jest szereg działań dotyczących poznania ludowego stroju z rejonu Myślenic, a pierwsze spotkanie z tego tematu odbyło się w pracowni rękodzielniczej pani Bogusławy Klimek w Krakowie. W opisywanym roku działalności kontynuując ten temat stowarzyszenie odwiedziło Muzeum Etnograficzne w Krakowie, i także na ten rok ma bardzo ambitne plany. W zachowanie dziedzictwa kulturowego wpisują się też „majówki” i wspólne kolędowanie. Bardzo cieszy fakt, że mieszkańcy tak licznie włączają się w organizowane inicjatywy. Stowarzyszenie dba też o propagowanie wiedzy, promuje piękno i walory naszego regionu poprzez odwiedzanie miejsc ciekawych nie tylko pod względem turystycznym, ale i historycznym. Tu warto wymienić wyjście na kurhany pod przewodnictwem dra Piotra Sadowskiego, historyka i geografa, współautora przewodnika „Beskid Myślenicki”, wycieczkę na Suchą Polanę czy rejs po Jeziorze Dobczyckim. Innym niemniej ciekawym doświadczeniem był udział w rewelacyjnej sportowo-patriotycznej imprezie „Marsz Gen. Nila Od Zmierzchu Do Świtu”.
Ważnym elementem jest działalność charytatywna i pomocowa stowarzyszenia na rzecz podopiecznych Bądźmy Razem – Stowarzyszenia Hospicyjnego w Wiśniowej. Członkowie Stowarzyszenia Nasza Zasań angażują się w akcje przygotowując m.in. mnóstwo rękodzieła, ozdób świątecznych, ciast, przekazywanych na kiermasze czy licytacje internetowe. Włączają się także w pomoc przy festynie parafialnym, z którego dochód przeznaczony jest na renowację zabytkowego kościółka w Trzemeśni. Stowarzyszenie brało również udział w konkursach, które uwieńczone zostały sukcesem. Otrzymało wyróżnienie w konkursie o nagrodę małżonki Prezydenta RP na etapie wojewódzkim oraz w konkursie „Perły Myślenic” organizowanym przez Fundację Owocna. Ale jak mówi pani prezes, każda organizacja jest wartościowa tak jak wartościowi są pojedynczy członkowie. Warto więc przeczytać opinie członków Stowarzyszenia.
Małgorzata i Adam: Są ludzie, czasy i piękne chwile o których się nie zapomina. Wszystko na świecie przemija i tylko zostają radosne wspomnienia. W naszym przypadku to te, związane ze Stowarzyszeniem Nasza Zasań. Mamy taką cichą nadzieję, że w Nowym Roku 2024 znów się razem spotkamy i znów będziemy razem, zwiedzać ciekawe miejsca, trenować, bawić się, pomagać potrzebującym.
Katarzyna: Moja przygoda ze Stowarzyszeniem miała początek w maju, wtedy to zostałam zaproszona do uczestnictwa w tradycyjnych majówkach przy przydrożnych kapliczkach. Ujęła mnie bardzo serdeczna atmosfera, współpraca z Orkiestrą Dętą z Zasani , a przede wszystkim byłam pod wrażeniem, gdy codziennie więcej mieszkańców dołączało do nas . To napawało optymizmem. Zrozumiałam, że podejmowane działania mają sens, że warto do takiej organizacji dołączyć i czerpać satysfakcję nawet z małych sukcesów. Później było tylko lepiej i ciekawiej. Spodobała mi się w działalności Stowarzyszenia: różnorodność podejmowanych inicjatyw, począwszy od historii, tradycji przez sport, turystykę, rekreację, kulturę i działalność charytatywną, jak również kontakt społeczny. Wspaniała atmosfera i życzliwość (to wartości bezcenne). Każdy może wybrać to co go interesuje. Dzięki Pani Małgosi wreszcie mogę w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, rozwijać swoje pasje i realizować się będąc na emeryturze.
Halina: Moim zdaniem członkostwo w Stowarzyszeniu daje mi rozwój intelektualny, fizyczny i społeczny. Pogłębia moją wiedzę na temat historii Polski i naszego regionu. Pozwala mi być dumną z naszych terenów, a pan Piotr Sadowski uświadomił mi, że 150 metrów od mojego domu są okopy z pierwszej wojny światowej, a 500 metrów kurhany z IX wieku. Stowarzyszenie daje mi możliwość poznawania osób ze środowiska artystycznego, np. pana Franciszka Klimka, pana Edwarda Dudę, czy naszą lokalną artystkę Majkę Jasek. Rozwijam swoje zainteresowania sportem, poznaje nowe dyscypliny np. narciarstwo biegowe, czy nording walking. Uczestniczę w życiu społecznym naszej miejscowości i parafii, poprzez kiermasze świąteczne, udział w uroczystościach, festynach, a także udział w konkursach.
Janina Sojka