Blisko 700 nowych terytorialsów dołączyło do 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w tym ponad 250 powróciło do służby. Mijający rok był pełen wyzwań. Wymagał poświęcenia w służbie i wysokiej gotowości bojowej. Sprawdzianem dla terytorialsów była „Operacja Feniks” i pomoc powodzianom. Żołnierze byli obecni również na granicy, wykonując zadania w ramach „Tarczy Wschód”. Brygada realizowała szkolenia rotacyjne, powołania na kursy podstawowe i wyrównawcze, brała udział w zawodach krajowych i międzynarodowych, między innymi na Węgrzech.
Ochrona bezpieczeństwa granic
W 2024 żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w kluczowych operacjach dla bezpieczeństwa obywateli: „Operacji Gryf” wspierając Straż Graniczną na pasie polsko-białoruskim oraz w działaniach pod kryptonimem „Bezpieczne Podlasie”, operacji kontynuującej uszczelnianie granicy polsko-białoruskiej. Obecnie żołnierze czynnie uczestniczą w operacji „Tarcza Wschód”.
Wsparcie obywateli
W 2024 roku małopolscy terytorialsi, w tym specjalistyczna grupa saperów, czynnie uczestniczyli w usuwaniu skutków powodzi na zalanych terenach. Terytorialsi oczyszczali piwnice, podwórka, domy. Przy pomocy specjalistycznego sprzętu wywozili naniesiony przez powódź gruz i szlam. Uszczelniali i pilnowali koryta Odry na terenach zalewowych. Udział żołnierzy 11MBOT w „Operacji Feniks” to również dystrybucja żywności, ubrań i niezbędnego powodzianom wsparcia. Małopolscy terytorialsi w ramach solidarności z ludnością organizowali też cywilne grupy pomocowe i wozili prywatnym transportem potrzebną pomoc. Czynne wpieranie lokalnej społeczności to jedno z kluczowych zadań żołnierzy WOT. W Małopolsce realizują je przez pomoc kombatantom i rodzinom weteranów wojny. Część ze służących w jednostce, to byli żołnierze jednostek liniowych, którzy kultywują pamięć kolegów, poległych podczas misji zagranicznych, m.in. przez organizowany co roku motocyklowy Rajd Weterana. Żołnierze małopolskiej jednostki odwiedzali szpitale, domy dziecka oraz szkoły. W tych ostatnich organizowali szkolenia dla młodzieży licealnej.
Rozwój i szkolenia
W mijającym roku 11 Małopolska Brygada zrealizowała 6 powołań na szkolenie podstawowe (16 dni) i 5 powołania na szkolenie wyrównawcze (8 dni). Co oznacza, że ponad 250 żołnierzy powróciło do służby i związała się z jednostką. Z każdym powołaniem 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej biła własne rekordy. Najwięcej ochotników zostało powołanych podczas akcji „Wakacji z WOT” w czerwcu i wrześniu. W minionym roku Małopolscy terytorialsi uczestniczyli w kursach i szkoleniach z zakresu ratownictwa medycznego, pożarowego i wodnego, SERE B, a także w zawodach. We wrześniu reprezentacja 11 MBOT wspólnie ze Słowakami i Węgrami wzięła udział w zawodach użyteczno-bojowych na węgierskim Centralnym Poligonie Strzeleckim pod nazwą Moonstar 2024 Valliant Panther. Żołnierze małopolskiej jednostki uczestniczyli w programie szkolenia młodzieży w szkołach, gdzie odbywały się zajęcia sportowe, taktyczne, strzeleckie, topograficzne i z medycyny pola walki. Szkolili się wspólnie z ratownikami TOPR, podczas zimowych zajęć w Tatrach. W związku z koniecznością ochrony małopolskiego SRO, brygada podjęła szkoleniową współpracę z przedsiębiorcami z regionu. Na terenie jednej z firm odbyły się szeroko zakrojone zajęcia taktyczno-bojowe. Dowódca małopolskiej brygady jest gorącym orędownikiem sportu i kultury fizycznej, stąd spotkania z najmłodszymi zawodnikami krakowskich drużyn futbolowych. Płk Marcin Siudziński czynnie uczestniczył też w propagowaniu służby publicznej i promował szacunek do munduru, między innymi przez wizyty na krakowskich uczelniach i spotkania ze studentami.
Współpraca
W mijającym roku Brygada kontynuowała współpracę z Państwową Strażą Pożarną, Komendą Wojewódzką Policji, Karpackim Oddziałem Straży Granicznej, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzkim Urzędem Pracy, Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej, Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica i Akademią Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha. 11 MBOT kontynuuje współpracę z 2 Pułkiem Obrony Terytorialnej, węgierskim odpowiednikiem WOT, Polską Grupą Energetyczną Dystrybucja. Skutecznie realizuje umowę budowy obszernego kompleksu ćwiczeniowo-szkoleniowego na potrzeby 114 blp w Limanowej. Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju Brygady było działanie Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z psami. Grupa wspiera policję i strażaków oraz ratowników górskich w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych i wyznaczaniu terenu do przeszukania. Na początek 2025 roku 11 MBOT przygotowała kolejną edycję projektu „Ferie z 11 MBOT”.
st. kpr. Piotr Białoń