W społeczeństwie dostrzegamy wiele zachowań patologicznych. Związane są one z niedostosowaniem się do norm, wzorów i wartości, które są powszechne w danej grupie, w danym społeczeństwie. Nie ma jednak wyraźnych granic co można zaliczyć do patologii, a co już nie. Pojęcie to jest bowiem różnie interpretowane w poszczególnych grupach, w różnych państwach. Rozwiązania nie są jednoznaczne, a już na pewno wymagają zaangażowania specjalistów. Tematy związane z zagrożeniami społecznymi omawiali goście zebrani na konferencji zatytułowanej „Żyć godnie- lokalne zagrożenia społeczne, wyzwania i perspektywy”, która odbyła się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Soportu.
Przemoc w rodzinie zachodzi wówczas, gdy członek rodziny wyrządza krzywdę fizyczną lub psychiczną najbliższym, z którymi mieszka pod jednym dachem. Sprawca przemocy domowej, wykorzystując swoją przewagę nad ofiarą, próbuje ją zdominować, zastraszyć, poniżyć i wymusić na niej określone zachowania.
Jeśli osoba doświadczająca przemocy domowej w porę nie zareaguje i nie uwolni się od nacisku domownika, z czasem będzie jej coraz trudniej przerwać błędny krąg przemocy. Miesiące, a czasem nawet całe lata upokorzeń zmieniają u ofiary postrzeganie samej siebie – zaczyna ona stopniowo przejmować taki obraz własnej osoby, jaki wmawia jej oprawca. Wówczas jedynym wyjściem jest zwrócenie się do instytucji, które dysponują środkami prawnymi pomagającymi karać sprawców przemocy. Dlatego też spotkanie objęło zróżnicowane panele dyskusyjne w tym „Trudne rozmowy”, czy „Dokąd zmierzamy”, pozwalające wyjaśnić poszczególne gałęzie zagrożeń społecznych i znaleźć odpowiednie środki prewencyjne.
Dodatkowo w trakcie konferencji poruszony został temat mechanizmów uzależnień, który przedstawił dr Sylwester Bębas, ekspert w programie TVP „Ocaleni”. Podsumowaniem spotkania był panel pt. „Usługi społeczne – powszechna oferta Centrum Usług Społecznych dla mieszkańców gminy Myślenice” prowadzony przez Martę Łaszczyk-Lichoń, zastępcę dyrektor Małgorzaty Aleksandrowicz.