Niedziela 25 lutego była dniem wyjątkowym dla 109 nowych żołnierzy i żołnierek 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, bo właśnie tego dnia złożyli przysięgę wojskową. Miało to miejsce na rynku w Myślenicach. Miasto po raz drugi, we współpracy z 11 MBOT zorganizowało taką uroczystość. Jak za poprzednim razem przybyło na nią wielu mieszkańców. Mieli oni okazję wysłuchać roty przysięgi i obejrzeć defiladę wojskową, ale to nie wszystko, bo można było także odwiedzić stoiska służb mundurowych i poczęstować się prawdziwą wojskową grochówką.
Wojska Obrony Terytorialnej są, obok wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej i wojsk specjalnych, jednym z rodzajów sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Żołnierze WOT często łączą służbę w tej formacji z nauką w szkole, studiami albo pracą zawodową. Specyfiką WOT jest to, że są blisko „zwykłych” ludzi, przez to, że służą pomocą m.in. podczas klęsk żywiołowych. Nie przez przypadek ich motto brzmi: „zawsze gotowi, zawsze blisko”.
11 Małopolska Brygada OT im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. Niedźwiadek powstała w 2018 roku. Dziś liczy 2200 żołnierzy. Właśnie dołączyła do niej nieco ponad setka tych, którzy w czasie minionych ferii zimowych wzięli udział w 16-dniowym szkoleniu podstawowym i zakończyli je pomyślnie zdanym egzaminem. To właśnie ci żołnierze w niedzielę złożyli w Myślenicach przysięgę.
– Wraz ze złożeniem przysięgi żołnierz staje się częścią Sił Zbrojnych dziedzicząc zarazem wielowiekowe tradycje oręża polskiego. Symbolem tego jest orzeł WOT ze znakiem Polski Walczącej nawiązujący do tradycji Armii Krajowej i biało-czerwona flaga noszona na mundurze – mówił dowódca uroczystości.
Na myślenickim rynku obecni byli przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK oraz weteran AK por. Władysław Korpała.
Na niedzielną uroczystość do Myślenic przybył dowódca WOT gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk. To on przyjął meldunek od dowódcy 11 MBOT płk Marcina Siudzińskiego.
Obecni byli również przedstawiciele władzy każdego niemal szczebla: burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, współgospodarz wydarzenia, jego zastępca Mateusz Suder, przewodniczący Rady Miejskiej w Myślenicach Mirosław Fita, poseł na Sejm RP Władysław Kurowski, pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. współpracy z JST Maciej Ostrowski, starosta myślenicki Józef Tomal i konsul Węgier Tibor Gerencsér.
Listy do żołnierzy skierowali wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak Kamysz i wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar.
Nie zabrakło oczywiście rodzin żołnierzy. Najbliżsi żołnierzy wyróżnionych za najlepsze wyniki uzyskane podczas szkolenia, mieli okazję razem z żołnierzami odebrać razem z nimi wyróżnienia. Dla żołnierzy były listy gratulacyjne, a dla matek kwiaty.