W Myślenicach stanęła pierwsza tzw. lodówka społeczna. Postawiono ją z myślą o osobach potrzebujących i o tym, żeby przeciwdziałać marnowaniu żywności. Otwarto ją we wtorek 19 grudnia. Czas jest nieprzypadkowy, bo szczególnie po świętach w śmietnikach ląduje bardzo dużo jedzenia, które przygotowaliśmy na świąteczne stoły, a którego nie zdołaliśmy zjeść. Ale dzielić się tym co mamy, a także tym, co możemy uchronić przed zepsuciem i wyrzuceniem warto nie tylko od święta i po świętach. Lodówka działa „na okrągło”, a jeżeli pomysł się przyjmie Centrum Usług Społecznych i gmina nie wykluczają, że na tej jednej w centrum miasta się nie skończy.
Miejsce też, o czym mówiła Małgorzata Aleksandrowicz, dyrektor CUS w Myślenicach, nie jest przypadkowe, bo lodówka stoi na tyłach mieszczącej się w Rynku kamienicy Obońskich (przy wejściu od strony ul. Gałczyńskiego), w której mieści się Centrum Aktywności Lokalnej, bo pomysł na lodówkę społeczną był tak samo pomysłem władz gminy, co i mieszkańców, którzy dzielili się nim z pracownikami CAL. Jej zakup to inicjatywa gminy.
Pierwszymi produktami zapełnili ją właśnie dyrektor CUS i burmistrz Jarosław Szlachetka, zachęcając tym samym myśleniczan do tego, aby korzystali z lodówki. Urządzenie jest cały czas dostępne i otwarte, a co jest w środku widać nawet bez jej otwierania, bo lodówka ma przeszkolone drzwi. Można w niej zostawiać żywność i można, a nawet należy ją stamtąd brać.
– W myśl słów „dziel się i częstuj”, jeśli ktoś ma za dużo jedzenia, wkłada je do lodówki, a jeśli go potrzebuje może je pobrać z niej – zachęca burmistrz.
Na lodówce umieszczono kilka zasad, jakich powinniśmy się trzymać (zamieszczamy je też poniżej):
Co można przynieść?
- produkty oryginalnie zapakowane
- produkty napoczęte, starannie zapakowane
- wyroby własne w szczelnie zamkniętych pojemnikach, np. ciasta, zupy, sałatki z naklejoną datą przygotowania i opisem potrawy
Tego nie zostawiaj:
- surowego mięsa
- dań zawierających surowe jaja
- wyrobów z niepasteryzowanego mleka
- otwartych puszek lub słoików
- produktów, które wymagają warunków chłodniczych, a przebywały poza lodówką
- dłużej, niż 30 min.
- produktów z przekroczonym terminem ważności („Należy spożyć do…”)
- produktów z oznakami popsucia, nietypowym zapachem lub kolorem, wydętym wieczkiem
- produktów, które miały kontakt z pleśnią, odpadami spożywczymi lub komunalnymi
- alkoholu ani żadnych środków odurzających
Zostaw porządek w lodówce społecznej.
Naklej kartkę z datą przyniesienia jedzenia.
Sprawdź, czy jedzenie jest dobrze zapakowane!
Oceń produkt przed spożyciem za pomocą wzroku, węchu, smaku, informacji na opakowaniu.
Weź tylko tyle, ile potrzebujesz