Sztuka okopowa – wystawa czasowa

W Muzeum Niepodległości w Myślenicach będzie można zobaczyć największą kolekcję sztuki okopowej w Polsce!

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Sztuka okopowa”, który odbędzie się 20 czerwca (czwartek) o godz. 17.00. Na wystawie zorganizowanej wspólnie z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej znalazło się niemal 300 eksponatów z prywatnej kolekcji dr hab. Wiktora Szymborskiego (UJ).

Wystawa czasowa będzie prezentowana w naszym muzeum od 20 czerwca do 1 września 2024 r.

Sztuka okopowa to termin pochodzący z języka angielskiego (trench art), który odnosi się do pamiątek i artefaktów sztuki użytkowej stworzonych przez żołnierzy lub ich spadkobierców z przedmiotów o militarnym przeznaczeniu i pozyskanych w okopach podczas konfliktów zbrojnych. To również zdumiewająca część zjawiska, w jaki sposób żołnierze od przeszło stu lat próbują zachować pamięć o swych wojennych doświadczeniach. Na wystawie znalazły się pióra z łusek karabinowych, lampki i wazony z pocisków artyleryjskie, biżuteria, zabawki dla dzieci, popielniczki, krowie dzwonki, a nawet elementy zastawy stołowej zrobione z rozmaitych fragmentów uzbrojenia. Eksponaty nawiązują do takich konfliktów zbrojnych jak I i II wojna światowa,  ale też do obecnej wojny na Ukrainie.

Data

20 cze 2024 - 01 wrz 2024

Czas

08:00 - 18:00

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj więcej