We wtorek 19 marca w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca jubileuszową, dziesiątą edycję Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.
– Okazja do tego jest znamienita, dlatego, że województwo małopolskie – Sejmik Województwa Małopolskiego swoją uchwałą przyznał pomoc finansową w wysokości 450 tys. zł na realizację tego wydarzenia. I dziś już z pełną odpowiedzialnością możemy zapowiedzieć to co nas czeka w lipcu w Małopolsce – mówił Piotr Szewczyk, dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem, który jest także wiceprzewodniczącym polskiej sekcji CIOFF, czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.
Festiwal po raz pierwszy odbył się w roku 2014. Jego jubileuszowa, dziesiąta edycja będzie trwała 10 dni, a rozpocznie się 15 lipca br. koncertem inauguracyjnym „Wokół tradycji świata” w Myślenicach, choć już wcześniej bo na 10 lipca zaplanowano otwarcie wystawy z kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manghha w Krakowie.
Manggha również obchodząca w tym roku jubileusz – 30-lecia istnienia, będzie w tym roku partnerem Festiwalu.
Dyrektor tej placówki Katarzyna Nowak zapowiedziała podczas wtorkowej konferencji, że jednym z gości Festiwalu będzie zespół Wadaiko Daigen-Gumi, pod kierownictwem Motoichiego Yuzawy, grający na tradycyjnych japońskich bębnach taiko.
Oprócz gości z Japonii spodziewane są także zespoły z: Meksyku, chińskiego Tajpej, Hondurasu, Turcji, Irlandii, Kolumbii, Ekwadoru, USA a dokładnie z Hawajów, Serbii i Polski.
Od początku główne wydarzenia festiwalu odbywają się w Myślenicach. I tak będzie także w tym roku. Ale też każdego roku wychodzi on poza Myślenice do innych miast i miejscowości Małopolski, po to, aby jak mówił dyrektor Szewczyk, także tam „zarażać” miłością do kultur etnicznych z różnych części świata.
– Cieszę się bardzo, że to wydarzenie nie jest wydarzeniem, które sprowadza się do dużej pięknej sceny na rynku myślenickim, ale wychodzi poza Myślenice. Myślę tutaj o Krakowie, Miechowie, Niepołomicach… – mówił marszałek Witold Kozłowski.
– Jako gmina Myślenice z naszego budżetu razem również ze środkami Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu w tym roku organizację festiwalu wesprzemy kwotą 250 tys. zł. To sprawi, że będziemy mogli zaprosić ponownie do Myślenic ponad 300 artystów z całego świata po to, aby spotkać się na wielkim święcie folkloru, na festiwalu, który jest jednym z największych festiwali tego typu w Małopolsce ale też jednym z najbardziej rozpoznawalnych festiwali folklorystycznych w Europie i na świecie. Jestem dumny i jest mi niezmiernie miło, że możemy już dziś zaprosić mieszkańców gminy Myślenice, całej Małopolski i nie tylko, bo wiem, że Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem przyciągają do naszego miasta również gości z całego kraju i z zagranicy – powiedział burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka i zaprosił jednocześnie na koncerty, które podczas Festiwalu organizuje gmina Myślenice.
Będą to zespół Dikanda, Cleo oraz Karolina Lizer. Wystąpią one odpowiednio: 19, 20 i 21 lipca.