Kolejna nieco zapomniana rocznica, której ślady widoczne są również w okolicach Myślenic, głównie są to mogiły powstańcze na przykład w Gdowie.
Powstanie miało być potężnym zrywem narodowym opartym na udziale chłopów, rozpoczętym w Wolnym Mieście Kraków. Rewolucja trwała do 4 marca. 23 lutego powstańcy utworzyli Rząd Narodowy i ogłosili Manifest zapowiadający zniesienie pańszczyzny. Planowano nim włączyć do powstania masy chłopskie (co miało miejsce jedynie w Chochołowie). Tyssowski ogłosił się dyktatorem, a Dembowski został jego sekretarzem.
26 lutego miała miejsce jedyna bitwa tego powstania. Pod Gdowem został rozbity oddział płk Suchorzewskiego. Z rąk chłopskich, przy biernym udziale Austriaków zginęło w sumie około 200 Powstańców Krakowskich. Z austriackiego oddziału płk Benedeka, jeden koń został ranny w nogę. Po bitwie Austriacy skierowali się na Kraków. 27 lutego Dembowski sadząc że na miasto idą chłopi, wyszedł ku nim w procesji niosącej chorągwie kościelne. Po dotarciu na rynek miasta Podgórze, procesja spotkała się z regularnym wojskiem austriackim i została ostrzelana. Zginęło 29 Powstańców Krakowskich, w tym idący z krzyżem Edward Dembowski.
Po 5-u dniach powstanie upadło, zaś Tyssowski został internowany do Prus, a Austriacy zajmując Kraków, zlikwidowali definitywnie Rzeczpospolitą Krakowską.
Na poniższej grafice znajduje się akwarela Juliusza Kossaka ukazująca szarżę krakusów na Rosjan w Proszowicach w 1846 roku.